לימודי הנדסאי מחשבים

תחומי ההנדסה השונים מדגימים התפתחות טכנולוגית עצומה בשנים האחרונות. התפתחות זו מביאה עימה עלייה בביקוש לאנשי מקצוע כמהנדסים והנדסאים. אחד התחומים המבוקשים והמוכרים יותר, גם במישור האקדמי, הם לימודי הנדסת מחשבים. זאת מכיוון והמערכות הממוחשבות הפכו חלק בלתי נפרד מחיינו.

המחשבים והמערכות הממוחשבות משמשים אותנו בכל תחומי החיים; עבודה, רכב, פנאי ורבים אחרים. רכישת ידע בתחום זה מאפשרת לא רק הבנה טובה יותר של הנעשה בסביבתנו אלא גם הזדמנות לקחת חלק פעיל בהתפתחות הטכנולוגית המואצת.

לימודי הנדסאי מחשבים מהווים את אחת מן הדרכים המקובלות להשתלב במהירות בתעשייה עתירת הידע (תעשיית ההי-טק). ביסודם, מושתתים לימודי הנדסת מחשבים להנדסאים על מנגנון לימודי קצר טווח לרכישת מקצוע. כך יכולים ההנדסאים המסיימים למצוא עצמם עובדים בתחום זה לאחר כמחצית מהזמן שמשקיעים המהנדסים בלימודי התואר.

מוסדות הלימוד השונים המציעים לימודים במתכונת זו, מציגים לרוב תוכנית המעשירה את הסטודנט בידע תיאורטי זאת לצד הכשרתו לעבודה בפועל. למעשה, רבים מן התכנים הנלמדים בתוכנית התואר הראשון, ללימודי הנדסת מחשבי, חופפים לתכני הלימוד בתוכנית להנדסאים.

תחום הנדסת המחשבים משיק לתחומים נוספים ולכן לעיתים תוכניות הלימוד יופיעו תחת שמות שונים כמו למשל הנדסת אלקטרוניקה ומחשבים. שם מקובל נוסף הינו הנדסת תוכנה – להנדסאים. זאת מאחר ושלושת נושאי הלימוד העיקריים העומדים בבסיס לימודי הנדסת המחשבים הינם תוכנה, חומרה ומערכות ממוחשבות.

תנאי קבלה

על מנת להתקבל ללימודי הנדסת מחשבים להנדסאים יש לעמוד במספר דרישות המוצבות על ידי מוסדות הלימוד השונים. תנאי הקבלה לרוב כוללים דרישה לתעודת בגרות מלאה, או חלקית במקצועות ספציפיים (כגון אנגלית ומתמטיקה). מועמדים בגילאי 35 ומעלה לרוב פטורים מהצגת תעודת בגרות ומחויבים ב-12 שנות לימוד בלבד. אפשרות נוספת הינה למועמדים שסיימו מכינות קדם – אקדמיות או מכינות טכנולוגיות למיניהן.

בטרם הגשת המועמדות חשוב להבין כי על אף תנאי הקבלה המקלים, באופן יחסי ללימודי התואר למהנדסים, לימודי הנדסת המחשבים להנדסאים דורשים אוריינטציה מסוימת למקצועות המדעים, המתמטיקה והמחשוב. מכן שישנה חשיבות גם ליכולתו של המועמד ויותר מהכול לתחומי העניין שלו.

מבנה הלימודים

לימודי הנדסת מחשבים להנדסאים בנויים באופן המשרת שתי מטרות עיקריות. האחת הינה הרחבת בסיס הידע של ההנדסאי במקצועות המדעים וההנדסה השונים. המטרה השנייה היא לא אחרת מאשר הקניית כלים פרקטיים לעבודה בפועל. חלק ממוסדות הלימוד להנדסאים מאפשרים זאת באמצעות ניהול קשרים עם ארגונים מעולם התעשייה בתחום.

בין המקצועות הנלמדים בתוכנית יופיעו: פיזיקה, מתמטיקה, סטטיסטיקה, מדעי המחשב ואחרים. בנוסף ילמדו מקצועות ההנדסה השונים כתכנות מחשבים, תקשורת מחשבים, יסודות התכנות, תורת החשמל ומקצועות נוספים.

כנהוג בלימודי הנדסת מחשבים, חלק מן הקורסים יועברו במתכונת לימודי מעבדה.

משך הלימודים

תוכנית הלימוד לתעודת הנדסאי מחשבים נפרשת על פני שנתיים. במהלך שנתיים אלו לומד הסטודנט 4 סמסטרים. יחד עם זאת, קיימת תוכנית לימודי ערב הכוללת 6 סמסטרים, המתפרשת על שלוש שנות לימוד או כוללת סמסטר קיץ.

לימודי הערב היא תוכנית הנועדה לשרת סטודנטים המעוניינים לשלב את הלימודים עם עבודה, על מנת לממן את לימודיהם. במקרה זה הלימודים יערכו פעמיים בשבוע, האחת באמצע שבוע בשעות אחר הצהריים והערב והשנייה בימי שישי.