מהנדס מחשבים

מהנדס מחשבים מתמחה בחשמל, אלקטרוניקה, חומרה ותוכנה. תחומים אלו משולבים יחד ומקנים למהנדס ידע רחב ומעמיק בפרקטיקה ובתיאוריה שדרושה לתחום הנדסת המחשב. להבדיל ממתכנת מחשבים או ממהנדס חשמל או אלקטרוניקה, יכולים מהנדסי מחשב לפתח רכיבים משולבים של תוכנה וחומרה.

כל רכיב ממוחשב שמשולב במערכות הפעלה או מכשירים הוא פרי עבודתו של מהנדס מחשבים או מומחה שמחזיק בידע שווה ערך (למשל, מי שלמד בנפרד מדעי המחשב והנדסת חשמל ואלקטרוניקה). מהנדסי מחשב מפתחים רכיבי תוכנה, חומרה וקושחה, ועוסקים בתכנון, תכנות וכתיבה של רכיבים ומערכות ממוחשבות. זהו אחד המקצועות המבוקשים בתחום ההנדסה מאחר והביקוש לו רב והוא פותח אפשרויות תעסוקה מגוונות.

מיהו מהנדס מחשבים?

מכשירים, מערכות, ורכיבים רבים הם מבוססי מחשב: החל במכשירים שנמצאים בשימוש יומיומי המוני כמו טלפונים סלולריים ועד מערכות צבאיות או מכשור מקצועי ייחודי שמוכר רק בתחום לו הוא משמש. לכל אלו אחראי מהנדס מחשבים כמי שמפתח את החלק החשוב ביותר שאחראי על הגדרת הפעולות שיודע אותו מכשיר או מערכת לבצע.

בנוסף, יודעים מהנדסי מחשב לפתח רכיבים שבנויים על מעגלים משולבים וכאלו שבנויים על אותות חשמליים או אלקטרוניים. מהנדס מחשבים יכול למצוא את מקומו בשוק העבודה הן כמתכנן פס ייצור של רכיב יחיד מבוסס מחשב והן כמי שמתכנן מערכת ממוחשבת שלמה למכשיר, מכונה או פונקציה מורכבת.

תחומי התמחות של מהנדסי מחשבים

מהנדס מחשבים שנמצא בתקופת הלימודים נדרש לבחור מסלול התמחות, בתוך תחום הנדסת המחשב. המסלול ישלב את התחומים חשמל, אלקטרוניקה ומדעי המחשב ובהתאם לו ייקבעו המינונים של כל אחד מהנושאים האלה, בזמן הלימודים. אליהם יתווספו נושאים נוספים שירחיבו את ההתמחות לאחת או כמה מהאפשרויות הבאות: הנדסת תוכנה או מערכות תוכנה, הנדסת אלקטרוניקה, מערכות מידע, רשתות תקשורת, מיקרואלקטרוניקה, בקרת מחשבים, אותות ומערכות ביולוגיים, עיבוד אותות ותמונות, אלקטרואופטיקה.

מהנדס מחשבים יכול להתמחות בתחום אחד ראשי מבין האפשרויות הנ"ל או בשתיים או שלוש מהן. סוג ההתמחות נקבע בזמן הלימודים כאמור, ובהתאם למסלולים המוצעים במוסד הלימודים בו הוא מקבל את התואר הראשון.

למה כדאי להיות מהנדס מחשבים?

מהנדס מחשבים נחשב למקצוע מבוקש, בעיקר הודות לשימוש הנרחב במחשבים וברכיבים ממוחשבים בכל סוגי התעשיות. אפשרויות התעסוקה של מהנדסים אלו הן רבות וניתן לעבוד הן בחברות שמתמחות ביצירת רכיבים ממוחשבים והן במפעלים, חברות הייטק וחברות הזנק קטנות. בתחום המחשבים לא קיים סיכון לשינוי מגמה כך שלא מדובר על הימור על תחום חדש או מוטל בספק: מחשבים, מערכות ממוחשבות ורכיבים ממוחשבים הם כאן כדי להשאר.

תחום הנדסת המחשב משתלב בכל תחומי ההנדסה האחרים ומאפשר למערכות, מכשירים ומכונות הנדסיות לתפקד באופן עצמאי ויעיל. כך שלא נדיר שעובדים על פרויקט או מוצר מהנדס מחשבים ולצידו מהנדס נוסף בעל מומחיות נפרדת.